Starožitnost vs. retro vs. vintage

 

Tyto tři styly se většině lidí pletou. Víte, jaké přesně jsou mezi nimi rozdíly? Pokud ne, přečtěte si následující článek…

 

Vše, co tvoří obvyklé vybavení domácnosti - nábytek, koberce, osvětlení, umělecká díla – lze na pomyslné časové ose zařadit do různých období a následně opatřit visačkami s nápisy jako „moderní“, „starožitnost“, „retro“ nebo „vintage“. Přičemž právě staří toho kterého předmětu zpravidla představuje jeden z klíčových faktorů pro určení jeho hodnoty a tím i prodejní ceny.

Co myslíte - starožitnost, retro nebo vintage?

Zdroj: 123rf.cz

 

V praxi se ale často setkáte s tím, že obchodníci tyto pojmy libovolně zaměňují a matou tak zákazníky. Například jako „starožitnost“ se běžně označuje cokoliv, co už na první pohled působí letitým dojmem – tzn. je to dostatečně zaprášené, zatuchlé, plesnivé a zpravidla vyrobené ze dřeva.

Jak je to ale se „starožitností“, „retrem“ a „vintage“ doopravdy?

Starožitnost – podle jedné z často používaných definic je starožitnost (nebo také antikvita) „relikt nebo objekt pocházející z dávných dob - umělecké dílo, kus nábytku či dekorační předmět starý minimálně 100 let“.

Vintage – vymezení tohoto termínu je mnohem složitější. Například u „vintage skříně 1950“ nejde vůbec o to, kdy přesně byla vytvořena, ale především o to, zda vykazuje vlastnosti charakteristické pro určité období (v tomto případě pro padesátá léta minulého století). Dále, každý vintage produkt musí být originál!

Retro  - ani retro nábytek nutně nemusí být (a obvykle také není) ve skutečnosti starý. Od vintage se nicméně liší tím, že se vyrábí sériově a ne ručně, což se pochopitelně odráží i na jeho kvalitě.

Typický zástupce vintage stylu - tibetská malovaná komoda:

Na základě výše uvedeného by se tedy dalo říci, že vintage je „zlatou střední cestou“ pro všechny, kteří touží po starobyle vypadajícím, unikátním nábytku a současně nechtějí (nebo si nemohou dovolit) investovat do opravdových starožitností.