Přichází revoluce v ovládání domácností na dálku?

Nelekejte se, tohle není článek pro fajnšmekry počítačových technologií. Rádi bychom vám představili revoluční novinku, která se podle společnosti Google brzy stane velkým pomocníkem pro domácnosti. Jedná se o výrobek společnosti NEST, který funguje jako termostat a kouřový hlásič. To vše ovládané na dálku chytrým telefonem pomocí aplikace nebo jednoduše přes web. Společnost Google oznámila před nedávnem, že se chystá koupit tuto domácí technologii za 3,2 miliardy dolarů a to v hotovosti.

 

Tato pro domácnosti unikátní novinka sice na první pohled nemusí být až tak zajímavá, kdyby její konstruktéři neměli v úmyslu ušetřit majitelům domů a bytů až 30% nákladů. Faktem je, že se tato „hračka“ dokáže sama naučit rozpoznat, kdy jste v domě, jak často měníte v místnostech teplotu a také ví, kdy obyčejně odcházíte do práce. A samozřejmě také, kdy se vracíte domů. V závislosti na těchto skutečnostech nastaví parametry regulace teploty. A kdybyste se náhodou zdrželi na náhodné večeři, můžete se ke svému Nestu přihlásit přes internet a vše nastavit sami. Nest navíc může být umlčen pouhým mávnutím ruky.


Zařízení pro svou maximální funkčnost potřebuje připojení přes wi-fi, tedy domácí bezdrátovou síť. Samozřejmostí je pak to, že veškerá zaznamenaná data a změny může uživatel sledovat a kontrolovat na svém monitoru (úsporu, průměrnou teplotu atd..).

Nest vymysleli vývojáři a bývalí poradci Steva Jobse z firmy Apple, kteří stáli za zrodem iPodu. I když tedy půjde o vlastnictví Googlu s operačním systémem Android, Nest bude kompatibilní s Apple iOS systémem a s několika dalšími webovými prohlížeči.

Akvizice je po převzetí společnosti Motorola Mobility v roce 2011 druhou největší v historii společnosti. Google si od tohoto kroku slibuje, že v budoucnu ovlivní výrazně případnou automatizaci domácností, která se zřejmě má stát jednou z největších výzev a příležitostí v době nástupu tzv. internetu věcí. Jinak řečeno, zařízení, které budou sledovat chování rezidentů, komunikovat spolu navzájem a přitom se dokonale přizpůsobí domácímu prostředí.