Jak nakupovat barové stoličky

 

Vybrat ty správné barové stoličky je mnohem náročnější, než si možná myslíte. Pokud je později nechcete vracet, raději si nejprve přečtěte následující článek.

 

Ze všeho nejdříve je zapotřebí si ujasnit, kde přesně budou barové stoličky umístěny. Jsou totiž nabízeny v několika základních výškách – ke stolu, k pultu a k baru. Čtvrtou kategorii představují tzv. extra vysoké stoličky.

Zdroj: homelove.cz

Zcela obecně platí, že sedák stoličky by se měl nacházet o cca 20 – 25 cm níž než deska toho kterého nábytku. V této souvislosti si zaslouží samostatnou zmínku židličky s výškově polohovatelným sedákem, které ovšem nejsou právě levné.

Zdroj: houzz.com

Nyní si všechny čtyři kategorie projdeme podrobněji.

Zdroj: homelove.cz

Stoličky ke stolu (přibližně 40 – 58 cm) – jsou nižší než stoličky k baru či pultu. V případě potřeby mohou plnit i funkci jídelních židlí.

Stoličky k pultu (přibližně 59 – 68 cm) – naprosto ideální k pultu o výšce kolem 90 cm.

Stoličky k baru (přibližně 69 – 83 cm) – právě tyto stoličky lze nejčastěji vidět v restauracích, hospodách apod. Jsou o něco vyšší než průměrná jídelní židle.

Extra vysoké stoličky (přibližně 84 – 91 cm) – vhodné k pultu či baru o výšce minimálně 110 cm.

Zdroj: homelove.cz

Pro úplnost dodejme, že vzdálenost mezi středy dvou vedle sebe stojících židliček by měla činit cca 66 – 76 cm.

Zdroj: homelove.cz

Pokud jde o design, je to samozřejmě na vás. Barové židličky mohou se svým okolím jak kontrastovat, tak ladit – rozhodně se tedy nemusíte bát experimentovat. Promyslete si však, jak často je budete chtít využívat – například židličky s čalouněným sedákem jsou mnohem pohodlnější než ty plastové.