Interiérové styly III.: Arts & Crafts

 

V tomto seriálu si postupně představíme vybrané interiérové styly. Třetí díl je věnovaný Arts and Crafts.

 

The Arts and Crafts Movement bylo společenské a umělecké hnutí, které ve druhé polovině 19. století vzniklo ve Velké Británii. Jeho vůdčí postavou byl básník a výtvarník William Morris – nesmiřitelný odpůrce tovární práce.

 

Zdroj: dwellcandy.com

 

Arts and Crafts čerpá inspiraci ze řemeslného umění středověku, romantismu, lidových tradic a přírody. Podle očekávání preferuje ruční výrobu. Ne nadarmo je hlavním mottem Arts and Crafts „head, hand and hearth – tedy „hlava, ruce, srdce“.)

Skříňka

3475
Zdroj: homelove.cz

 

Skříně, komody, stoly... vytvořené v tomto stylu se vyznačují krásně čistými liniemi. Co se týče materiálů, Arts and Crafts nejčastěji používá dřevo, kámen a kov.

 

Zdroj: dwellcandy.com

 

Arts and Crafts klade velký důraz na striktní oddělení relaxačních a společenských částí domu/bytu. Jednotlivé místnosti jsou zpravidla dekorovány různými mistrovsky vyřezávanými předměty - zrcadly,soškami etc. Nesmí chybět koberce s motivy květin či zvířat.

Zdroj: homelove.cz

 

Nábytek a doplňky Arts and Crafts lze díky jejich pojetí lehce zakomponovat i do moderních interiérů. Chce to jen popustit uzdu fantazii a nebát se experimentovat.