Inspirujte se: Domácí hodiny a jsou potřeba?

 

Jistě všichni znáte pojem Time Management, díky němuž jste schopni relativně dobře organizovat náš čas. Základním kamenem pro řízení času jsou hodiny, které vám pomáhají kontrolovat sled událostí. Pojďme se tedy podívat na to, jak můžete hodiny využít v domácnosti.

 

Kolik hodin byste měli mít?

Čas můžete samozřejmě sledovat na telefonu, v počítači a možná ještě na zápěstí, ale hodiny ve vaší blízkosti, které vnímáme letmým okem, vás dokážou udržet v určité podvědomé pozornosti.
Znamená to, že čím více hodin kolem vás, tím dochvilnější budete? Ne zcela. Za prvé, velmi snadno se můžete stát imunními a přestanete hodiny okolo vás vnímat. Za druhé a určitě podstatnější, příliš mnoho hodin může navodit nepříjemnou atmosféru a vyvolat napětí: čas neúprosně běží, musíme spěchat, teď hned se do toho pusťme, hledáme čas kolem sebe, tiktaktiktak!
Na hodiny je potřeba myslet jako na záchytný bod. Pokud je potřeba vědět, kolik je hodin, v dohledu by vždy měla být rychlá odpověď. A tím se nabízí otázka.

Kde by měly hodiny být umístěny?

Při rozhodování kam umístit hodiny byste se měli zamyslet nad svými zvyklostmi a kde se obvykle nacházíte předtím, než budete muset být někde jinde. Například před odchodem do práce jste v koupelně a upravujete si vlasy. Nebo čtete knihu na své oblíbené pohovce a potřebujete jít vyzvednout dceru z hudebního kroužku. Dejte hodiny do těchto místností nebo do viditelné blízkosti. Pravděpodobně budete také potřebovat budík do ložnice. Místo, kde odpočíváte a relaxujete. Proto je třeba, aby vybrané hodiny nebyly příliš dotěrné, nápadné nebo hlučné. A to nás přivádí k poslední otázce.

Jaké hodiny byste měli používat?

Měli byste užitečně zacházet se svým časem a také sledování času by mělo být jednoduché. Abyste nemuseli na hodiny mžourat nebo je hledat po místnosti, vyberte si správnou velikost. Dejte přednost starým hodinám s pohyblivými ručičkami před digitální formou. Klasické ručičky vám umožňují představit si a vidět čas kolem sebe a připomenout, jak moc nebo jak málo ještě zbývá.

Mějte svůj čas pod kontrolou, ale nezapomeňte, tu a tam je potřeba dobít energii i bez neustálého pozorování času a nechat vše volně plynout. Čas neúprosně ubíhá.