Hotel Chelsea

 

Chystáte se v dohledné době do New Yorku? Pak pro vás máme skvělý tip na ubytování – slavný hotel Chelsea.

 

V New Yorku budete jen obtížně hledat budovu, která by byla tak okouzlující a současně strašidelná jako hotel Chelsea. Právě tady v roce 1978 Sid Vicious z hudební skupiny Sex Pistols ubodal svou přítelkyni Nancy Spungen. To ovšem nebylo první úmrtí v Chelsea – o 28 let dřív zde zemřel básník Dylan Thomas.

Zdroj: fastcodesign.com

Hotel Chelsea (který byl postaven v roce 1884) během jeho existenci navštívila celá řada celebrit - Mark Twain, Arthur Miller, Tennessee Williams, Dylan Thomas, Madonna, Alice Cooper, Patti Smith, Jimi Hendrix či Robert Crumb. Leonard Cohen se zde setkal s Janis Joplin, aby napsali skladbu Chelsea 2. A tak by se dalo dlouho pokračovat.

Pracovní stůl:

Zdroj: homelove.cz

Nás ovšem bude zajímat především jeho interiér – respektive bývalý interiér. V létě 2011 se fotografka Victoria Cohen doslechla, že hotel Chelsea čeká dramatická rekonstrukce a rozhodla se ho zdokumentovat ještě předtím, než k ní dojde.

Zdroj: fastcodesign.com

Victoria strávila dlouhé tři týdny tím, že fotila doslova každou skulinu budovy. Díky tomu vznikla unikátní kolekce snímků, které interiér tohoto hotelu zachycují v autentickém, nedotčeném stavu.

Zrcadlo v dřevěném rámu:

Zdroj: homelove.cz

„Nedokázala jsem si představit, že místo kde sídlí všechna ta historie, bude najednou pryč,“ vysvětluje v úvodu knihy, kterou později vydala. „Připadalo mi, jako by z Chelsea doslova vytrhli duši.“

Zdroj: fastcodesign.com

Spousta lidí neví, že architekt Chelsea - Philip Hubert – byl vychován jako socialista a silně ovlivněn filozofií Charlese Fouriera. Ten budoucnost bydlení spatřoval v tzv. phalansteries – budovách koncipovaných coby malá městečka. I Hubert navrhl Chelsea jakožto socialistický utopický obytný prostor s uměleckými ateliéry, komunální jídelnou a dokonce i zdravotnickou klinikou.

Židle:

Zdroj: homelove.cz

Není divu, že Chelsea přitahovala umělce jako magnet – pomáhala jim totiž najít inspiraci pro jejich tvorbu. Victoriiny fotografie tak mj. vypovídají o síle místa, o subtilním vlivu interiérového designu na myšlení lidí. Allen Ginsberg, William S. Burroughs nebo Jack Kerouac by vám k tomu jistě řekli své…

Zdroj: fastcodesign.com

A jaké pocity tyto snímky vyvolávají ve vás?