Feng-šuej jako cesta k harmonii: 15 kroků k tomu, aby vám u vás doma bylo dobře

 

Předpokládáme, že jste už o feng-šuej slyšeli. Jedná se o tradiční čínské učení, které se snaží nastolit harmonii a umožnit ničím nerušený tok energie čchi.

 

Feng-šuej pracuje s polaritou jingu a jangu a pěti elementy, kterými jsou voda, dřevo, země, oheň a kov. Pracuje i s barvami, tvary, materiály, vůněmi a zvuky. Zkuste pustit čínskou filozofii i k vám domů, třeba se vám najednou bude prostě lépe žít.

1. Pořádek je základ

Poklízejte si pravidelně prostor kolem sebe. Mějte ve věcech pořádek a systém. Opravdu to uleví vaší mysli. Číňané tvrdí, že čistý domov je také šťastný domov.

2. Eliminace

Odstraňte z dohledu vše, co je rozbité nebo co se vám nelíbí. Také věci, které jste nepoužili déle než rok. Uvidíte, jak se budete cítit lehčí na duši.

Bambusová mísa

bambusová mísa

3. Světlo

Podpořte světlo v místnosti. Pořiďte si světlejší závěsy, opatřete si lampičky navíc, nezůstávejte ve tmě dlouho. Váš organismus to ocení. Pozitivní energii umí do vašeho bytu přinést i svíčky. Těch mějte doma zásobu a palte je klidně denně.

4. Pozor na ostré rohy nábytku

Víte, že v ostrém rohu vašeho jídelního stolu se shlukuje negativní energie a pokud roh necháte mířit na vaše tělo, pravděpodobně se budete brzy cítit unavení, nervózní nebo smutní? Volte raději kulatý nábytek. Stejně tak uklízejte kuchyňské nože, aby nebyly vidět. Ukrývají v sobě špatnou energii.

Pořiďte si v souladu s feng-šuej třeba tmavou skříňku se zaoblenými rohy, nebo skříňku s boky připomínající křídla.

Komoda

 komoda

5. Mrkněte na odpadní trubice

Je důležité, aby dobře odtékal odpad, aby nebyly ucpané trubice a všude tekla voda tak, jak má. Jenom tak se vaše hnízdo může doslova čistit od škodlivých vlivů.

6. Barvy

Ujistěte se, že ve vašem interiéru nevládnou více než tři barvy najednou.

7. Pracovní stůl vždy směrem ke dveřím

Abyste se opravdu mohli soustředit na práci a byli v pohodě, svoji pracovní desku si nastavte tak, abyste alespoň periferně viděli na dveře. Budete klidnější.

8. Pro klidný spánek

Špatně spíte a nevíte proč? Nemáte náhodou nastavené zrcadlo přímo na postel? To je podle feng-šuej špatně.

Zrcadlo

zrcadlo

9. Elektronika

Z ložnice byste také měli odnést veškerou elektroniku. Televizi, počítače, mobily, všechno. A také květiny, které vám „kradou“ kyslík.

10. Čas musí plynout

Nefunkční hodiny a budíky vás mohou zpomalit či dokonce zastavit. Dejte je opravit nebo je rovnou vyhoďte.

11. Soudržnost rodiny

Máte pocit, že se rodina drolí? Hádáte se? Málo se vídáte? Zarámujte některé fotky vašich předků a vystavte si je na dobře viditelné místo. Pomáhá to.

12. Obývací pokoj

Žádná ze sedaček by neměla být zády ke dveřím. Mohli byste se cítit nejistí.

13. Kuchyně

Nejdůležitější součástí vaší kuchyně je sporák, který byste neustále měli udržovat čistý. Pokuste se ho umístit tak, abyste od něj viděli na dveře, tedy na všechny příchozí strávníky.

Čajový set

čajový set

14. Pořiďte si rybičky

Rybičky v akváriu jsou podle feng-šuej symbolem úspěchu a bohatství. Pořiďte si jich lichý počet.

15. Čím méně nábytku, tím lépe

Udržujte vzdušnost prostoru, nechte jím proudit energii.