Dům snů za pouhých 175 000 USD

 

Dnes se podíváme na jeden opravdu zajímavý projekt nízkorozpočtového rodinného domu.

 

Představte si, že se živíte jako architekt. Celé dny trávíte navrhováním nádherných domů pro bohaté klienty, ale sami si žádný z nich nemůžete dovolit (věřte-nevěřte, ale většina architektů skutečně nepobírá nějak závratný plat).

Komoda:

Zdroj: homelove.cz

Shane – talentovaný architekt z Austinu - se nicméně rozhodl ověřit platnost rčení „i s malým kašpárkem se dá zahrát velké divadlo“ a svůj sen o vlastním domě si splnil – s rozpočtem cca 175 000 USD. Jak se mu to podařilo?

Zdroj: dwell.com

Zvolil jednoduchý tvar – dům je v podstatě krabice se špičatou střechou. Jako by vypadl z nějaké dětské malůvky.

Zdroj: dwell.com

Použil levné materiály – podlahy jsou betonové, v kuchyních a koupelnách naleznete laciné černé a bílé dlaždice z místního železářství, fasáda je obložená neošetřenými cedrovými panely apod.

Zdroj: dwell.com

Věděl, za co má smysl utrácet – například nádherná okna z texaské borovice vyrobil jeden zkušený řemeslník. Určitě nebyla levná… ale tato investice do nich se vyplatila. Oproti tomu takové kuchyňské spotřebiče pocházejí z výprodeje použitého zboží.

Zdroj: dwell.com

Nestavěl větší nemovitost, než potřebuje – celková podlahová činí cca 149 metrů čtverečních. Na texaské poměry je tedy dům pojatý velmi skromně, ale Shaneovi a jeho manželce naprosto stačí. Za ušetřené peníze si pořídili řadu dalších věcí, po kterých vždy toužili.