Co všechno lze udělat se starým nábytkem?

 

Staré věci většina z nás vyhazuje a nahrazuje modernějšími. V případě nábytku je to ale obrovská škoda… 

Když se polští manželé Janina a Tadeusz stěhovali do Mazowsze, aby byli blíž své dceři a vnoučatům, ještě netušili, že v novém domově naleznou i novou vášeň - pro starý, otlučený nábytek.

„Snili jsme o útulnémdomku, který jsme si hodlali zařídit přesně podle našich představ. Nebylo to těžké, protože naše dcera Bożena se profesionálně zabývá bytovým designem a také renovací nábytku,“ vysvětluje Janina a dodává: „Ani ve snu by nás však nenapadlo, jak to nakonec skončí.“

Vintage skříňka se zásuvkami:

Zlomový okamžik nastal v den, kdy Janina a Tadeuzs dostali od Bożeny starý prádelník. „Byl plný kůrovců a táta ho zpočátku ani nechtěl přijmout. Já ale byla přesvědčená o tom, že na něm stačí jen trochu zapracovat a stane se chloubou každého interiéru,“ vzpomíná Bożena.

Netrvalo dlouho a Tadeuzs doslova zahořel láskou k restaurátorství. Naučil se „vracet do života“ nejen dřevěný, ale i čalouněný nábytek. „Moje žena a já už si vůbec nedokážeme představit sami sebe v domě zařízeném moderním, sériově vyráběným nábytkem. Zjistili jsme, že na různých aukcích, bleších trzích nebo dokonce v suterénech a na půdách našich sousedů se ukrývají nečekané poklady. Zamilovali jsme si také vintage nábytek, protože každý kus je originál“ říká nadšeně.

Janina a Tadeuzs mají rádi Skandinávii, oblast fjordů, ledovců a křišťálově čistých jezer. Jejich kuchyň je proto zařízená v klasickém skandinávském stylu:

Zdroj: kobieta.onet.pl

 

Salon. Bílá kredenc kontrastuje s překrásným světle hnědým stolem:

Zdroj: kobieta.onet.pl

 

Obývací pokoj. Věřili byste tomu, že tato sedací souprava není nová?

Zdroj: kobieta.onet.pl

 

Ložnice. Výzdobu stěn vytvořil Bożenyin manžel Christopher. Šedé záclony ušila její sestra Jola:

Zdroj: kobieta.onet.pl

 

Koupelna. Malá dřevěná stolička a doplňky jako proutěné koše či svíčky navozují atmosféru lázní:

Zdroj: kobieta.onet.pl