Bytový design: Jak dosáhnout nadčasového vzhledu (1/2)

 

Co dělá design nadčasovým?  Co dělá vzhled vaší domácnosti nadčasovým? To se dozvíte z tohoto miniseriálu.

 

Už jste si někdy prohlíželi časopis ze starší doby a při pohledu na fotografie některých interiérů se nemohli ubránit dojmu, že byly pořízeny v současnosti? Pokud právě v této chvíli přemýšlíte o tom, jakým způsobem si zařídit svůj domov, aby už během několika následujících let nevypadal zastarale, máme pro vás několik skvělých rad:

1. nadčasový design (nebo i něco jiného nadčasového, když na to přijde) má „výdrž“. Nebyl zkrátka vytvořen jako dočasný, což v praxi znamená, že jeho autor více či méně ignoroval různé dočasné výstřelky a módní trendy. Jinak řečeno – je zapotřebí pracovat s takovými barvami a styly, které jsou považovány za „klasické“.

Zdroj: freshome.com

 

2. z předchozího bodu plyne, že nejlepší jsou klasicky zařízené interiéry, tzn. takové, kterým dominuje dřevo a další přírodní materiály. Inspiraci můžete čerpat například z řecké architektury – sloupy, busty, sochy… to všechno jsou nepochybně nadčasové prvky. Samostatnou zmínku si v této souvislosti jistě zaslouží i starožitný a vintage nábytek.

Zdroj: freshome.com
 
Při navrhování interiéru každopádně berte v potaz i architekturu domu. Dům si lze představit jako aranžérskou figurínu a detaily interiéru jako šaty, které ji oblékáte.
 

3. nadčasový design by měl být vysoce funkční, ale rozhodně ne nezajímavý či dokonce nudný. Důležitý je smysl pro řád a vyrovnanost. Můžete třeba vzít starožitný kus nábytku a umístit ho k „neutrální“ zdi, přímo pod moderní umělecké dílo - a výsledek bude vypadat skvěle.

Zdroj: freshome.com
 
Co naopak nesmíte, je bezhlavě propadat novým trendům – nadčasový design není ani avantgardní, ani opulentní atd. Ve skutečnosti všem těmto trendům odolává.