Bibo: Francouzská restaurace plná street artu

 

Dnes se vypravíme do Hong Kongu, abychom tam navštívili jednu skutečně originální francouzskou restauraci.

 

Elegantní budova stojící mezi obchody se starožitnostmi a uměleckým galeriemi. Po prvním pohledu vás nejspíš napadne, že zde nějaká úspěšná firma má své kanceláře. Ve skutečnosti se však jedná o restauraci, do které si lidé chodí nejen vychutnávat kvalitní francouzská jídla, ale i prohlížet zajímavá umělecká díla.

 

„Našim hlavním úkolem bylo vytvořit restauraci, ve které by francouzská kuchyně mohla koexistovat se street artem. Klient je velký znalec a sběratel současného umění a chtěl se částí své sbírky pochlubit,“ vysvětluje Maxime Dautresme, kreativní ředitel designové agentury Substance, která tento ojedinělý projekt navrhla a realizovala.

Zdroj: trendland.com

„Potřebovali jsme tedy přijít na to, jak by francouzská kuchyně, moderní street art a prostor mohly spolupracovat. Osobně jsem měl pocit, že design ze třicátých let minulého století je dostatečně moderní, aby mohl sloužit jako základ pro neustále se měnící a extrémně eklektické umělecké vyjádření – že s jeho pomocí vytvoříme elegantní a komfortní prostředí, vhodné pro servírování francouzské gastronomie,“ dodává Maxime.

Zdroj: trendland.com

Už vstupní vás překvapí svým velkorysým pojetím – luxusní mramorové podlahy, elegantní svítidla… zakřivené tvary odkazují na oblast strojírenství a dopravního designu.

Zdroj: trendland.com

„Pouliční umělci často začínají svou kariéru sprejováním vlaků a tramvají. Zaměřují se také na staré budovy a staveniště. Přitahují je povrchy, které mají nějakou historii. Tato budova je stará a nachází se v historické části města. Co když to kdysi bylo sídlo prosperující francouzské dopravní společnosti?“ říká Datresme.

Zdroj: trendland.com

Maxime neváhal, a odpovídající historii budově jednoduše vymyslel. V jeho fantazii v ní dříve měla oblastní ředitelství fiktivní firma Compagnie Générale Francaise de Tramways, po které zde zbyly účetní knihy, jízdní řády, role nepoužitých vstupenek i nějaký nábytek. Novými obyvateli jsou squatteři - pouliční umělci, kteří se tu scházejí a dělí o jídlo, pití a nápady. To je místo, nyní známé jako „Bibo“.

Zdroj: trendland.com