8 pokojových rostlin, které perfektně vyčistí vzduch ve vašem interiéru

 

Chcete doma dýchat čistší a zdravější vzduch? Pak čtěte dál!

 

V roce 1989 vědci z NASA zahájili studii Clean Air, jejímž cílem bylo odhalit, jaké pokojové rostliny ze vzduchu nejlépe odstraňují toxiny. Zaměřili se zejména na formaldehyd (vyvolává alergie), trichlorethylen (silný karcinogen), benzen (další karcinogen), amoniak (způsobuje bolesti v krku a kašel) a xylen (dráždí oči, kůži i dýchací ústrojí).

 

KVĚTINÁČ

 


Zdroj: homelove.cz

 

Z výsledku výzkumu plyne, že některé rostliny dokážou absorbovat až 85% těchto nebezpečných látek. Pro potřeby tohoto článku jsme vybrali 8 konkrétních rodů a druhů, které v této užitečné činnosti obzvlášť vynikají – a jako bonus působí velmi dekorativně.

 

Dřevěná váza

 


Zdroj: homelove.cz

 

Toulitka Andréova (Anthurium andraeanum) – skvěle zvlhčuje vzduch a pohlcuje xylen a toluen:

Zdroj: brightside.me

 

Šplhavník (Scindapsus) – šplhavník z interiéru odstraní benzen a formaldehyd. Ale pozor – je jedovatý, takže byste ho měli umístit mimo dosah dětí a domácích zvířat:

Zdroj: brightside.me

 

Lopatkovec (Spathiphyllum) – zbaví vaši domácnost benzenu, formaldehydu a trichlorethylenu, toluenu i xylenu:

Zdroj: brightside.me

 

Zelenec (Chlorophytum) – velmi oblíbená pokojová rostlina, která pomáhá eliminovat benzen, formaldehyd, oxid uhelnatý a xylen:

Zdroj: brightside.me

 

Pěnišník (Rhododendron) – mocná zbraň proti formaldehydu. Dlouho kvete, avšak vyžaduje zvýšenou pozornost:

Zdroj: brightside.me

 

Břečťan (Hedera) – skvělá volba do prostor, ve kterých panují špatné světelné podmínky. Absorbuje benzen, oxid uhelnatý, formaldehyd, trichlorethylen. Kromě toho ničí některé alergeny a plísně:

Zdroj: brightside.me

 

Chryzantéma (Chrysanthemum) – nejenže dobře vypadá, ale navíc své okolí čistí od formaldehydu, xylenu, benzenu a amoniaku:

Zdroj: brightside.me

 

Dracaena marginata – účinkuje především proti xylenu, trichlorethylenu a formaldehydu. Roste pomalu, ale může dosáhnout značné výšky:

Zdroj: brightside.me