5 tipů, jak naučit děti aby po sobě uklízely

 

Také si přejete, aby v dětském pokoji bylo alespoň občas uklizeno? Přečtěte si, jak na to!

 

Není žádným tajemstvím, že děti jsou všechno možné, jen ne pořádkumilovné. Jejich rodiče ovšem často mají tendence po nich uklízet, protože je to rychlejší i praktičtější. To je ale chyba. Stejně jako se děti potřebují naučit číst a psát, potřebují se také naučit udržovat pořádek. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:

1. model „napodobování rodičů“ – uklízejte po sobě před svými dětmi, zpívejte si u toho nebo vyprávějte vtipy. Děti by měly pochopit, že úklid je nedílnou součástí našeho života a nemusí být nutně nudný.

2. trvejte na tom, aby vaše děti ukládaly hračky na k tomu vyhrazená místa – plyšáky do postele, autíčka do police, knihy do knihovny atd.

3. zapojte děti to úklidu. V ideálním případě jim najděte takovou práci, která je bude bavit a která jim bude dodávat pocit hrdosti

4. naučte děti pracovat rutinně. Určité věci by se měly vždy dělat ve stejném pořadí, přestože každý člen vaší rodiny může mít jiný úkol. Například po ukončení jídla nejprve vyhoďte případné zbytky jídla do koše, potom dejte talíře do myčky na nádobí (případně do dřezu) a nakonec umyjte stůl.

5. pokud je to jen trochu možné, nepoužívejte metodu odměny a trestu.